Motocyklové stránky L.Walka


Přejdi na obsah

Czech Centre

Suzuki Owners Club

Suzuki Owners Club byl založen v anglickém Manchestru v říjnu 1973. O rok později se proslavil získáním prestižní britské ceny ACU (Auto-Cycle -Union) Maudes Trophy za maratónský výkon svých členů při trojnásobném objetí Velké Británie na motocyklech Suzuki GT 380,550 a 750. Dnes má britská centrála S.O.C. včetně téměř dvacítky národních poboček přes 3000 členů. Česká pobočka (Czech Centre) byla oficiálně založena v červenci 1984 (tedy za hlubokého totalismu - podotýkám,že klub nikdy nebyl ve Svazarmu ani jiných složkách Národní fronty a vždy byl nezištně podporován mateřskou základnou z Velké Británie) v restauraci "U Nedbálků" v Ostravačicích u Brna. Reálně se však naše česká pobočka začala "rodit" o několik dní dříve při Pacovském 80.výročí založení FIM. Nově založenou českou pobočku S.O.C. poprvé na veřejnosti prezentovali její členové v roce 1985 při 4.celostátním srazu motocyklistů, který pořádal v červnu tohoto roku Moto klub Brno (dnešní "Brněnští draci") na zámku v Kupařovicích. Od samého počátku jsme v kontaktu s vedením klubu v Anglii. Od nich jsou veškeré klubové náležitosti - členské průkazy,nášivky a odznaky, pravidelně nám zasílají výtisk klubového časopisu "Hustler", nazvaného podle prvního sériového šestirychlostního motocyklu na světě - Suzuki T250 Hustler ,importovaného do Evropy v roce 1970. Britská základna je také všemožně podporována obchodním zastoupením Suzuki pro Velkou Británii (na rozdíl od českého zastoupení Suzuki Motor Czech kde nejeví ani nejmenší zájem podpořit domácí značkový klub).


Archivní foto z července 1984 před restaurací U Nedbálků.Zakládající členové české pobočky S.O.C. (Ivan Benda,Jiří Proch,Petr Leinwater,Mojmír Eliáš,Jaroslav Marsa,Pavel Šebela a Jaroslav Musil) a britští poradci (Andy Wellum a Dave Greenhalgh).

Naše pobočka pořádá každoročně v květnu svůj výroční sraz v Chudčicích u Brna nebo v současnosti ve Vernířovicích v Jeseníkách (viz.Fotogalerie). Již jsme zde uvítali hosty ze Suzuki klubů v Německu a Holandsku. Angličtí členové z vedení S.O.C. zde byli při zakládání pobočky v červenci 1984 a od devadesátých let minulého století se zúčastňují našich výročních srazů (Czech Invader Rally) celkem pravidelně - nemusím snad podotýkat že na motocyklech Suzuki a po vlastní ose.

K vrcholům naší činnosti bylo soukromé setkání se členy Suzuki Pepsi GP-Teamu před Velkou cenou Československa 1989 - Kevinem Schwantzem a jeho rodiči a Ronem Haslamem a jeho manželkou (viz.Fotogalerie nebo Video). Následující den Kevin Velkou cenu ve třídě 500ccm vyhrál s nálepkou našeho klubu na kapotáži..

Za zmínku z roku 1989 stojí ještě vzpomínka na Miloše Bednaříka, dvojnásobného juniorského mistra světa a medailisty olympiády v Soulu v brokové střelbě,který se našeho srazu v tomto roce zúčastnil a jemuž se láska k motocyklům stala bohužel osudnou...
Kromě české pobočky je mimo území Velké Británie ještě jedna pobočka v Dánsku a jedna v USA. Dnes má česká pobočka S.O.C. něco přes 70 členů a masovost není v žádném případě krédem klubu. Heslo je "Suzuki Family" a vyjadřuje podstatu klubu. Jde v první řadě o pohodu a přátelství. Proto je také maximální počet členů stanoven na číslo 77. Tradičním hostem výročních srazů a čestným členem S.O.C.Czech Centre je Ivo Kaštan (s manželkou Vierkou), který se vůbec netají svojí láskou k motocyklům Suzuki. Právě na motocyklu této značky úspěšně absolvoval svoji první rallye Dakar.


Hledat

Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku