Motocyklové stránky L.Walka


Přejdi na obsah

Motorová brzda - ladění výkonu

Suzuki SV 1000

Počátkem roku 2011 namontována jednotka upravující vstřikování HealTech FI Tuner Pro určená specialně pro motocykly Suzuki. Odladění motocyklu proběhlo na motorové brzdě MotoComTest v únoru 2011 u Pavla Murárika "Murkina" MotoRaceGarage ( www.m-r-g.cz) v Čelákovicích. Výsledek po několika hodinách měření (na brzdě se najelo téměř 100km) a úprav vstřikování je velice slušných 133 koní při 9000 ot/min (navýšení o 9 koní oproti sérii) a 113 Nm při 7400 ot/min (navýšení o 11 Nm oproti sérii). Tyto hodnoty udávají výkon na motoru a byly dopočítány z výsledku měření na zadním kole, ke kterým se připočetlo 15% ztrát. Na druhém grafu jsou naměřené hodnoty dle normy ISO. Taktéž došlo k vyhlazení křivek. Na srovnávacím grafu je porovnání původních hodnot když byl motocykl přistaven (otevřené koncovky LeoVince a filtr K&N, ale původní mapa vstřikování od Suzuki bez jednotky HealTech, křivky sériového provedení s orig.výfuky a filtrem bohužel nemám, pro srovnání by to bylo zajímavé). Palivo použité během testování byla Verva 100. Fotografie z odlaďování jsou zde.
Zkušební jízdu jsem provedl 6.3.2011 a jsem nadšen. Motocykl se podstatně dříve a mnohem razantněji sbírá z nízkých otáček a pak táhne a táhne bez jakéhokoliv propadu pořád výš. Neuvěřitelná je jeho nynější chuť nechat se vytáčet, na dvojku jde plynem na zadní. Několikrát se mi stalo, že rozlet ukončil až zásah omezovače, což se mě dřív nestávalo (nebyl důvod motor tak vytáčet). Jednoznačně musím říct že vytvoření palivové mapy přímo pro můj motocykl se vyplatilo a že "Murkin" z MotoRaceGarage odvedl profesionální práci. Tímto se z mojí SV stala ještě více zábavnější motorka. Trefně vystihli podstatu SV1000 v Motoráji č.1+2 2011 na str.37:
"tuhle motorku si mohou dovolit vlastnit pouze lidé, kteří milují emoce nebo kteří opravdu umějí..." O "Fun Factoru" neboli zábavnosti motorky svědčí na západ od našich hranic velice sledovaný údaj, a to poměr váha motocyklu / výkon. U mě je to nyní 0,72 PS/kg (nebo obráceně 1,39 kg/PS) . Pro srovnání tento údaj u ostatních naháčů (vše modely 2011): Bandit 1250 - 0,44PS/kg, Monster 1100 - 0,59PS/kg, Z1000 - 0,61PS/kg, CB1000R - 0,63PS/kg, SpeedTriple 1050 a V-max - 0,69PS/kg. Dokonce i takový mastodont jako je B-King se svými na naháče neuvěřitelnými 186PS má tento poměr "jen" 0,78 díky své vysoké hmotnosti. Není vše tedy pouze v "koních" ale také (a možná především) v poměru s hmotností a celkovému sladění s podvozkem. Pro někoho je to možná překvapení, ale SV1000 má plně stavitelný podvozek a to jak vpředu tak vzadu.

Další měření jsem provedl pomocí software RaceChrono, který umí pomocí signálu GPS změřit akcelaraci, elasticitu nebo časy jednotlivých kol na závodním okruhu. Já jsem měřil pouze elasticitu z 80 na 120 km/h a z 60 na 160 km/h při zařazeném posledním převodovém stupni, tj. na šestku. Akceleraci z 0 na 100 km/h jsem neměřil z důvodu zpoždění GPS signálu, které by se negativně projevilo v přesnosti měření (na stránkách RaceChrono píšou, že nepřesnost může být +/- 0,25 sekundy). Tento software je vhodný

spíš pro měření parametrů s letmým startem (elasticita a okruhové ježdění). Druhým důvodem proč jsem akceleraci od nuly neměřil byl fakt, že je téměř nemožné udržet přední kolo na zemi a trápit motorku a nechat prokluzovat spojku jsem nechtěl. Na grafu vlevo je měření z 80 na 120 km/h (4.1s) a na grafu vpravo z 60 na 160 km/h (11.7s), obě měření samozřejmě na 6ku. Měření před úpravou vstřikování bohužel nemám, tato jsou po úpravě.

Hledat

Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku